Genel Bilgiler

Bizim Türkiye de temsil ettiğimiz markaların tümü, renk, desen, dokuma teknikleri, basım teknikleri, doku yaratma, kombin yaratma konusunda uzmandır. Biz Homteks çalışanları olarak o ürüne baktığımız zaman, o üründeki enerjiyi hissetmek isteriz, o ürünü yaratan kişilerin kattığı kültürü, aşkı, tutkuyu ve zekayı hissetmek isteriz. Bunları hissedebildiğimiz zaman o ürünün doğru ürün olduğunu anlarız.

Biz Homteks olarak müşterilerimize kumaş ya da duvar kaplaması satmıyoruz, biz müşterilerimize bir hayat şekli sunuyoruz, müşterilerimiz de içlerinden kendilerine uygun olanı seçiyor. Bazı müşteriler doğuştan belirli bir kültürle büyümüş ve bunu kendi evine yansıtmak istiyor, bazı müşteriler ise bu kültürü sonradan kendilerine bir hayat şekli olarak benimseyip, bu kültürü kendi evine yansıtmak istiyor. Eğer müşteri çok becerikli ise dekorasyonu kendisi yapma yoluna gidiyor, fakat bizim tavsiyemiz herkes için iyi bir mimar ile çalışmaktır.

Ev dekorasyonu sadece güzel görünüm değildir, evin dekorasyonunun, içinde yaşayacak kişilere atmosferi ve ergonomisiyle davetkar olması gerekir. Bunun yanında temanın (konseptin) tam olarak yaratılması gerekir, aksi halde güzel köşeler elde edilse bile harmoni tüm eve hakim olamaz. Biz Homteks olarak mimarlara hayat tarzı oluşturmada yardımcı olmak için servis veren bir firmayız.

Dünya'nın en iyi duvar kaplamalarını üreten Omexco, Arte, Casamance, Camengo, Ralph Lauren firmalarının Türkiye dağıtıcısıyız. Tüm duvar kaplaması firmalarımız, Dünyadaki en iyi dizaynları ve en kaliteli duvar kaplamalarını üreten firmalardır.

Duvar kaplamaları kendi içinde bir çok çeşit barındırmaktadır. Duvar tekstilleri duvarları gerçek anlamda bizim giydiğimiz giysiler gibi giydirir ve yapı olarak vinillerden çok daha sağlamdır. Tekstil duvar kaplamaları ikiye ayrılır, dokunmuş duvar tekstilleri (ipek, sisal, bamboo, hasır, keten, kadife, örme kağıt, süet gibi)ve nonwoven tabir ettiğimiz dokunmamış duvar tekstilleri. Nonwovenlar ipliklerin preslenmesinden meydana gelen kumaş tabakalarıdır. Duvar tekstillerinin bir diğer özelliği ise yandığında toksik, yani insana zararlı gazlar çıkarmamasıdır. Yangında ölen insanların yüzde altmışı gazlardan zehirlendiği için ölmektedir. Vinil duvar kaplamalarını ise çok yoğun trafikli ortamlarda veya ıslak hacimlerde çok rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Her duvar kaplamasının kullanım gayesi ve ortamı vardır. Bir odada hangi çeşit ve hangi renk duvar kaplaması kullanılacağına karar vermek için dikkat ettiğimiz hususlar odanın hangi amaçla kullanılacağı, büyüklüğü, ışık alma durumu, beraber kullanılacak mobilya cinsi, rengi ve yer kaplamasının cinsi ve rengidir. Mesela bir yatak odasında veya salonda bizim tavsiye edeceğimiz duvar kaplaması cinsi duvar tekstilidir. Bunun nedenleri aşağıda belirttiğimiz özelliklerdir: Duvar tekstilleri nefes alan ve akustiği olan malzemelerdir, konduğu mekanda ses çınlaması ortadan kalkar, kişilerin ses tonu yumuşar ve ortam daha huzurlu bir atmosfere kavuşur. Duvar tekstilleri akustik bir ortam oluşturduğu için salonlarda, yatak odalarında, home-theaterlarda, lokantalarda, otellerin toplantı salonları ve kral dairelerinde çok yoğun olarak kullanılmaktadır. Ayrıca duvara dokunduğunuzda yağlı boyanın soğukluğu ile değil, sıcak bir dokunuşla karşılaşırsınız.

Bizim duvar tekstillerimiz tamamen naturel ipliklerden imal edilmiştir, yani içerisinde hiç bir sentetik malzeme bulunmamaktadır. Dolayısı ile kaplama üzerinde statik elektrik oluşmaz ve bunun sonucunda ise kir ve is tutmaz. Ayrıca üzerinde çok gelişmiş bir leke koruma sistemi vardır; yani üzerine çay, kahve, kola bile atsanız üzerine hiçbir şey almaz, olduğu gibi sıvılar yere dökülür. Bu özellik katalogların arkasındaki şemsiye işareti ile belirtilmiştir. Takribi altı ayda veya senede bir elektrik süpürgesi ile tozunu almanız yeterlidir. Fakat eğer tüm bu özelliklere rağmen bir leke oluşmuşsa bunu 50% saf alkol ve 50% su karışımı yada Kosla nın kumaş temizleme spreyi (Kosla Oxi action) ile temizleyebilirsiniz. Temizleme yaparken dikkat edilmesi gereken husus özellikle ipeklerde, karışımı veya spreyi temiz beyaz bir bezin üzerine sıkıp duvar kaplamasına fazla bastırmadan ve ipliklerin yönünde uygulamaktır. Bir diğer özellik ise yanmazlıktır (alev almama).

Bizim duvar kaplamalarımız dünyanın en yüksek yanmazlık standartlarına sahiptir ve tamamen ekolojik yani doğaya geri dönüşümlüdür (Sertifikalıdır ve bu sertifikalar kataloğun arkasındaki ekolojik işareti, alev işareti ve yanında hangi ülkelerden hangi sertifikatar alınmışsa belirtilmiştir). Ayrıca ürünlerimizde çok yüksek güneş haslığı yani güneşten solmazlık özelliği vardır, bu özellik katalogların arkasındaki güneş işareti ile belirtilmiştir.
 

Kumaşlar ile İlgili Genel Bilgiler

Kumaş ta Dünyanın en iyi markaları olan Rubelli , Bises Novita, Lisio, Zimmer & Rohde, Etamine, Hodsoll Mc Kenzie, Ardecora (Almanya), Warner Fabrics (İngiltere), Casamance, Camengo (Fransa), Designersguild, William Yeoward, Jasper Conran (İngiltere), Ralph Lauren (Amerika) firmalarının Türkiye distribütörü bulunmaktayız. Bu firmaların tümü dizayn, tasarım, kullanım özellikleri ve kolaylıkları ile ön plana çıkmış firmalardır.

Rubelli ve Zimmer & Rohde tasarımda o kadar ileri gitmişlerdirki, tasarladıkları kumaşları imal etmek için gerekli olan makinaları ve gerekli aparatlarıda tasarlamaktadır.

Casamance ve Camengo firmalarımız brode, renk, kombin, kumaş strüktürleri üzerine uzmanlaşmış bir firmalardır.

Designersguild hiç kimsenin cesaret edemeyeceği renk ve desen kombinleri tasalamasıyla ünlüdür, hatta Designersguild in patroniçesi Tricia Guilde renk kraliçesi ünvanı verilmiştir.